23 Nisan Çalışmaları: Çevrim İçi Çocuk Bayramı

23 Nisan Çalışmaları: Çevrim İçi Çocuk Bayramı

Merhabalar, ben Mülteci Destek Derneği İzmir Kadın Dayanışma Merkezi ekibinden Selin Arıkın. MUDEM Kadın Dayanışma Merkezi ve SistersLab iş birliğinde Türkiyeli ve Suriyeli çocuklarla birlikte gerçekleştirdiğimiz 23 Nisan Atölyeleri’ni sizlere de anlatmak istiyorum. Atölyelerde biz çok eğlendik ve öğrendik, umarım bu blog yazısı okuyucular için de minik bir esinlenme olur.

SistersLab ve MUDEM Kadın Dayanışma Merkezi olarak cinsiyete dayalı eşitsizlikleri azaltmak için çalışıyoruz. Bu kesişim noktasında ise çocukları ve çocuk katılımını çok önemsiyoruz. Bu 23 NİSAN için ise “Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Kız Çocukları” temasını referans alarak 2 farklı atölye çalışması gerçekleştirdik.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 10-14 yaş grubundan Türkiyeli ve Suriyeli çocuklar ile birlikte “Grubumuz İçin Bir Anayasa: Çocuk Katılımı” ve “Dijital Çocuklar” isimli atölyelerde buluştuk.

Etkinlik başlangıcında 23 Nisan’ın nasıl çocuk bayramı olduğunu çocuklardan dinledik. Ardından bayram şarkılarıyla tanışma oyunumuza geçtik. Tanışma oyununda kendimizi nasıl bir hava durumunda hissettiğimizi söyleyerek güneşli, bulutlu, yağmurlu, parlak havalarda bir gezintiye çıktık. Katılımcı çocuklardan biri ikinci kez Covid-19 teşhisi aldığını, bu sebeple de sisli olduğunu söyleyince diğer çocuklar iyi dileklerini ve parlak güneş ışınlarını sağlık için yolladı…

Kolaylaştırıcılığını üstlendiğim “Grubumuz İçin Bir Anayasa: Çocuk Katılımı” atölyesinde ise önce çocuk hakları üzerine beyin fırtınası yaptık, sonrasında ise çok da aklımıza gelmeyen temel haklardan biri olan katılım hakkı üzerine konuştuk. Ardından iki gruba bölünerek çocuklardan grubumuz için bir anayasa oluşturmalarını istedik. İki grup da kendileri için bir sözcü ve bir grup ismi seçerek diğer çocuklara Anayasa tekliflerini sundu.

Hem “Hak İzcileri” grubu hem de “Gönüllüler, Akıllılar, Çocuk Özgürlüğü Grubu” oldukça yaratıcı maddelerle grubumuza bir Anayasa oluşturdu. İlk maddemiz ise farklılıklara saygı!

Diğer bir atölyemiz ise Hilal Güngör’ün kolaylaştırıcılığını yaptığı Kahoot ile Dijital Çocuklar Atölyesiydi. Kısaca Kahoot’un ne olduğundan bahsetmek gerekirse; Kahoot! okullarda ve diğer eğitim kurumlarında eğitim teknolojisi olarak kullanılan oyun tabanlı bir öğrenme platformudur. Biz de bu özel günde hem eğlenelim hem de öğrenelim mottosuyla eğlenceli sorulardan oluşan bir atölye hazırladık. 

Yazının en başında da bahsettiğimiz gibi bu sene 23 Nisan temamız “Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Kız Çocukları” idi. Kahoot ile eğlenceli bilim sorularını hazırlarken belirlediğimiz temayı ön plana çıkardık. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara atfedilen bu özel günde atölye içeriklerimizde kadınların bilim dünyasındaki yeri ve önemine vurgu yaptık. Çocuklara STEAM (Bilim, Teknoloji Mühendislik, Sanat Matematik) alanlarında isimlerini duymadığımız ancak çalışmalarıyla büyük değişimler yaratmış kadınları tanıttık.

Dolu dolu geçen iki atölyemizde de hem çocuklar hem de bizler çok eğlendik! Tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!❤

Son olarak atölye katılımcılarımızdan Dilan’ın notunu sizlerle paylaşmak isteriz. ?        

“Merhaba ben Dilan. Henüz çocuk olmamıza rağmen duygu, düşünce ve önerilerimizi dinleyen ve eğitimin aslında hem eğlenceli hem öğretici olmasını sağlayan eğitmenler sayesinde online olmasına rağmen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı benim için çok eğlenceli geçti. Dil veya ırk ayrımı yapmaksızın yeni arkadaşlar edinmemizi sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Umarım yeni etkinliklerle tekrardan bir araya gelebiliriz. Benim için örnek olduğunuzu da belirtmek istiyorum. Umarım ben de büyüdüğümde sizler gibi küçük büyük ayrımı yapmadan insanların hayatlarına dokunabilirim. Sizleri çoookk seviyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki tanıştık…”

Ben Selin Arıkın. Sosyal hizmet uzmanıyım. Şu anda göç alanında kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesini hedefleyen bir projede çalışıyorum. Çeşitli STK'larda gönüllü olarak görev alıyorum. Ortak fayda ve toplum kalkınması için gönüllü faaliyetlere katılımı önemsiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir