23 Nisan Çalışmaları: Çocuklarla Kodlayarak 23 Nisan’ı Kutladık!

23 Nisan Çalışmaları: Çocuklarla Kodlayarak 23 Nisan’ı Kutladık!

Ben Sevil Toprak, SistersLab’de eğitimler veriyorum. Bu blog yazısında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Zemin İstanbul işbirliği ile çocuklara yönelik düzenlediğimiz Scratch ile Kodlama Eğitiminden bahsedeceğim. İyi okumalar diliyorum.

Çocuklara kendi bayram günlerinde kodlamayı tanıtmak ve sevdirmek amacıyla 23 Nisan gününe özel bu temel kodlama eğitimini planladık. Eğitimimiz üç oturumda üç farklı eğitmen tarafından eş zamanlı gerçekleşti. Eğitmenlerden birisi ben Sevil Toprak, diğer eğitmenlerimiz ise Ayşe Günel ve Hilal Güngör idi. Eğitimimiz toplamda bir buçuk saat sürdü.

Eğitimin başında çocuklarla kaynaşmak için tanışma oyunları oynadık. Eğlenceli oyunlarla hem tanışmış olduk hem de güldük ve eğlendik. Ardından eğitimlere başladık, çocuklara programlamanın temeli olan algoritmalardan bahsettik ve Scratch üzerinden algoritmaların nasıl oluşturulacağını basit örnekler ile anlattık. Kısaca giriş yaptıktan sonra çocukların da kendi başlarına kodlama yapabileceklerini de gösterebilmek amacıyla bir uygulama yaptık. Bu uygulama ile çocuklar hem kodlamanın keyifli bir alan olduğunu hem de aslında kendilerinin de bunu başarabileceklerini gördüler. Uygulama balerin, kedi gibi çeşitli karakterler, eğlenceli dans müzikleri, 23 Nisan neşesini hissedebileceğimiz mesaj ve balonlar içermekteydi.

Biz eğitmenler olarak keyif aldığımız bu etkinlikte çocuklar da kodlamanın nasıl yapılabileceğinin temelini görmüş oldular. Bu eğitimlerde çocuklar kodlamaya basit bir başlangıç yapıyorlar, eğitim sonrasında ise zaman zaman bize soru soruyorlar. Çocukların ilgilerini görmek ve kendi çabalarıyla kodlamaya devam ediyor olmaları bizleri çok mutlu ediyor.

23 Nisan temalı eğitimimize ait ekran görüntülerini ve çocukların eğitim süresi boyunca ortaya çıkardıkları çalışmaları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Eğitimlerimizden haberdar olmak için Zemin İstanbul ve bizi takipte kalın!

yazı

Ben Sevil Toprak. Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Şu an özel bir firmada Java Developer olarak çalışıyorum. Çocukların kodlama ile daha erkenden tanışabilmesi için gönüllü olarak eğitimler veriyorum. Aynı zamanda iş hayatında karşılaştığımız/karşılaşabileceğimiz ayrımcılıklarla mücadele etmeye yönelik çalışmalar düzenliyoruz. Kız çocuklarının ve sektördeki kadınların, çocukluktan itibaren ayrımcılığa uğramadan iş hayatlarında da eşit bir ortamda çalışabilecekleri bir düzen kurulabilmesini umuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir