Avrupa Birliği İzleme Ağı – Mikro Proje Teknik Desteği Serüvenimiz

Avrupa Birliği İzleme Ağı – Mikro Proje Teknik Desteği Serüvenimiz

Merhabalar,

Ben SistersLab ekibinden Nihal, bu yazıda size Ağustos 2020 tarihinden itibaren katılımcısı olduğumuz AB İzleme Ağı Mikro Proje Teknik Desteği serüvenimizden bahsedeceğim. Öncelikle bu projenin SistersLab’e ciddi bir ivme kazandırdığını söylemezsek olmaz. ☺

Projeye seçilen, 3 tematik alanda çalışan (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Çocuk Hakları, Çevre ve İklim) 4 STÖ ile 7 aylık süreçte çeşitli eğitimler alarak kendi çalışma alanlarımıza yönelik konu izleme raporu yazdık. Rapordan bahsetmeden önce destek aldığımız AB İzleme Ağını sizlere tanıtmak istiyorum.

AB İzleme Ağı Nedir ve Neler Yapar?

AB İzleme Ağı, dezavantajlı gruplara ilişkin hak temelli konular ve AB üyeliği üzerinde çalışan STK’ları sürece dahil ederek Avrupa Birliği İzleme Ağı’nı (EUMN) genişletmek amacıyla tasarlanmıştır.

2016 yılında TAV(Türkiye Avrupa Vakfı), YADA Vakfı(Yaşama Dair Vakfı) ve İKV(İktisadi Kalkınma Vakfı) tarafından kurulan EUMN, “STK’ların Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)” mekanizmalarına aktif olarak dahil olmaları ve kapasitelerini Türkiye’nin AB katılım sürecini etkin bir şekilde izleyebilecek şekilde geliştirmelerini hedeflemektedir ve bunun yanında Türkiye’nin AB Katılım sürecinin şeffaflığına katkıda bulunmak, sivil toplum ile kamunun AB üyeliğine yaklaşımını yeniden canlandırmak istemektedirler.

Teknik desteği almaya hak kazanan STÖ’ler:

Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği | Sisterslab (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği)
Rapor: http://bit.ly/sisterslab_rapor
Çölyak Organik Beslenme Derneği (Çocuk Hakları)
Rapor: http://bit.ly/colyak_rapor
Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği (Çevre ve İklim)
Rapor: http://bit.ly/tohum_rapor
Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme Derneği (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği)
Rapor: http://bit.ly/yukader_rapor

Peki raporumuzda nelerden bahsettik?

Raporumuzda dünyada ve Türkiye’deki STEAM ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında çalışan kuruluşları ve oluşumları inceleyerek alandaki başarılara ve eksikliklere değindik ve bu alanda çalışan oluşumların güçlenmesi ve gelecek dönem çalışmalarına ışık tutması için çeşitli önerilerde bulunduk.

Raporu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi de size aldığımız eğitimlerden ve atölyelerden kısaca bahsetmek istiyoruz:

Sivil Toplum için İzleme Eğitimi ile;
AB İzleme Ağı’na dahil olan her kuruluşun; kendi sektörleri veya çalışma alanlarında izleme faaliyetleri gerçekleştirmeleri, geliştirdikleri projeleri etki odaklı tasarlamaları, etki odaklı düşünmeleri ve izleme yapmaları, tüm bu izleme süreçlerini kendi ekosistemlerinde yaygınlaştırmaları ve bu şekilde AB katılım süreçlerinde aktif bir şekilde yer almaları hedeflenmektedir. Eğitim sonrasında biz de STEAM ve toplumsal cinsiyet alanlarında çalışan kurum, kuruluş, STÖ’leri
Eğitmen: Rümeysa Çamdereli

Sivil Toplum için AB Okuryazarlığı Eğitimi ile;
Avrupa Birliği’ne ve Türkiye’nin Avrupa Birliği serüvenine ilişkin temel bilgileri öğrendiğimiz eğitim serilerinde; Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerinin neden önemli olduğunu, bu ilişkilerin bizleri kendi çalışma alanımızda nasıl ve ne şekilde etkilediğini, hibe başvurularında ve raporlamada dikkat edilecek teknik konular ve fon vericilerin dikkat ettikleri temel kurallar üzerinde durduk.
Eğitmen: Selvi Eren

Aynı zamanda hibe programlarına başvuru sürecinde ihtiyacımız olacak mantıksal çerçeveyi İZLEM’den aldığımız teknik destek kapsamında hazırladık. Mantıksal çerçevemizde başlıca indikatörler, hedefler, özel hedefler, beklenen sonuç, faaliyetler gibi başlıkları belirledik. Böylece projemizi daha açıklanabilir ve değerlendirilebilir hale getirmiş olduk.

AB İzleme Ağı sürecinde mentorlerimizin yönlendirmesiyle Etkiniz ve TACSO’nun (Sivil Toplum Aracı-Sivil Toplum Kuruluşları için Teknik Destek) düzenlediği eğitimlere katıldık. Bu iki oluşumu ve katıldığımız eğitimleri de sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.

Etkiniz AB Programı, sivil toplum örgütlerine izleme ve bu alanda savunuculuk çalışmaları gerçekleştirmeleri için destekler sunan bir programdır. Etkiniz’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İzleme ve Yerelde İnsan Hakları İzleme eğitimlerine katıldık. Bu eğitimler toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları arasındaki ilişkiye hakim olmak ve yerel düzeyde izleme, belgeleme, raporlama arasındaki ilişkiyi kavramak adına bizler için oldukça etkili iki eğitimdi.

Avrupa Birliği TACSO 3 ise 6 Batı Balkan ülkesinde ve Türkiye’de sivil toplum örgütleri için teknik destek programları sunmaktadır. TACSO’da katıldığımız “Bilgi Aktivizmi, Veri Toplama ve Veri Yönetimi” eğitimi ile veri toplama ve yönetimi konusunda pratik bir bilgi kazanmış olduk.

Siz de proje yönetimi, sosyal etki izleme, savunuculuk, sivil toplum için dijital araçlar gibi konularda bilgi sahibi olmak isterseniz bu siteye kayıt olup eğitimlerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Umarım sizler için de yol gösterici bir okuma olmuştur ve keyif almışsınızdır. Herhangi bir sorunuzda [email protected] mail adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Son olarak proje süresince ve sonrasında da bize katkılarını esirgemeyen; Büşra Karakuş, Cem Arslan, Rümeysa Çamdereli, Selvi Eren’e çok teşekkür ederiz. ❤

yazı

Ben SistersLab kurucu üyelerinden Nihal. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinde çalışıyorum. Özelde mülteci hakları, feminizm, kadın çalışmaları konuları ile ilgileniyorum. Örgü örmek ve polimer kil çalışmaları yapmak benim vazgeçilmezimdir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir