Ateşi Donduran Sistem: FireIce

Ateşi Donduran Sistem: FireIce

Ateşi dondurarak söndüren sistem olarak nitelendirilen FireIce, yangın söndürme ve termal koruma yapan bir sistemdir. Firelce adlı madde sürülen nesneler yanmadığı gibi, hangi özellikte olursa olsun, yanan nesnenin üzerine sıkıldığında da anında söndürüyor. Jel şeklinde ya da toz şekline de bulunabilen bu madde çeşitli yangınların söndürülmesinde ve korunmasında üstün yeteneklere sahiptir.

Bu sistem gelişmiş bazı ülkelerde kullanılmaktadır. ABD’de uçak, helikopter ile karasal araçlarla orman yangınlarında, sanayi ve ev yangınlarında kullanılıyor, ABD Orman İdaresi tarafından yapılan tespitlerde canlılara zarar vermediği kanıtlanmıştır.

FireIce Özellikleri

Başlıca özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yangının ilerlemesini durdurur, buhar üretimini sınırlar, zararlı buharları bastırır, yangının yakıtını hızla soğutur ve yangının yeniden alevlenmesini önler.
  • A tipi yangınlarda kullanılır.
  • Orman yangınlarının büyümesini önler.
  • İnsanlar, bitkiler, hayvanlar ve akiferler için güvenlidir.
  • Temizlenmesi kolaydır sadece su ile temizlenebilir.
  • Uzun raf ömrüne sahiptir.
  • Hafiftir.
  • İtfaiyecilerin güvenliğini arttırır.
  • Hayati adli kanıtları korur.

FireIce Yangını Nasıl Söndürür

FireIce, yanıcı maddenin oksijen bağını keserek, ısı kaynağını soğutarak yani yangının termal bariyerini ortadan kaldırarak, yangın üçgenini bozar. Yangın kaynağının etrafını sarar ve bir güvenlik bariyeri oluşturur, böylece tehlikeyi kontrol altına alır, yayılan bir yangından kaynaklanan ikincil hasarı azaltır.

FireIce Türkiye’de Kullanımı

2013 yılı yaz aylarında FireIce’nin Türkiye’ye tanıtımı yapıldı. Uzman itfaiyeci Mustafa Tipi gözetiminde Gebze Organize Sanayi Bölgesinde ithalatçı firma yetkilileri ile tatbikat gerçekleştirildi. FireIce sürülen maddelerin yanmadığı, sürüldüğü yanan maddeyi söndürdüğü, itfaiyecilerin eline sürüldüğünde ellerinin ateşe karşı herhangi bir reaksiyon göstermediği ateşi hissetmediği ve ellerinde herhangi bir yanık görülmediği tatbikatta da tespit edildi. Günümüzde de A tipi yangınlarda kullanılan FireIce hakkında Mustafa Tipi’nin genel açıklaması ise şu şekilde oldu: “Türkiye’ye getirilen FireIce hem suyun görevini yapıyor, hem de içeriğindeki granüllerin taşıdığı su ile suyun yapamadığı görevleri de üstlenerek, itfaiyecilere büyük kolaylık sağlıyor. Toz halinde bir ürün olan FireIce’ın polimer yapısı kendi ağırlığının 400 katı su taşıması için tasarlanmış ve bu da soğutma özelliğini ön plana çıkarmaktadır. A sınıfı yangınlar soğutularak söndürülür. FireIce suya katıldığında yangın ile mücadele için kullanılan bir jel oluşturur.”

Değişen iklim şartları, sürekli ihmalkarlığımız, doğanın dengesiyle oynamalarımız, sürekli erteleyip ciddiye almadığımız önlemler ve birçok şeyi göz ardı etmemiz sonucunda ortaya çıkan, şiddeti ve sıklığı maalesef giderek artan yangınlardan zararsız kurtulmak imkansız gibi. Bencilce oluşturduğumuz güzellik algısı ile verdiğimiz her zararda kayıpların sorumluluğunu da almış oluyoruz. Bu konuda duyarlı olan ,gönüllü ya da meslek olarak güzel işler yapan bir kesim de var elbette, iyi ki var. Doğayı ve canlıları güzelleştirmemiz gerekmiyor korumamız yeterli, onların tüm güzellikleri tüm işlevleri kendi içlerinde mevcut. Biz onları değil kendimizi güzelleştirmeliyiz, kendimizi yeniden inşa etmeliyiz eminim bu bir binayı inşa etmekten kat kat daha etkili olacaktır. FireIce gibi tekniklerin bilinmesi ve başka tekniklerin bilinip yaygınlaşması ile kayıplar azaltılabilir. Tüm kayıplarımız için derin üzüntü içinde olduğumu dile getirip bu kayıpların bir daha tekrarlanmamasını gönülden isteyerek herkese sabır diliyorum ve bu yazımında sonuna geliyorum. Sıradaki yazımda görüşmek üzere…

yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir