Aysuda Ceylan | Tek‌ ‌Yol‌ ‌Bilim‌ ‌Platformu‌ ‌Kurucusu‌‌‌

Aysuda Ceylan | Tek‌ ‌Yol‌ ‌Bilim‌ ‌Platformu‌ ‌Kurucusu‌‌‌

Bu hafta görünürlük çalışmalarımızda Tek Yok Bilim Platformunun kurucusu Aysuda Ceylan bizlerle!

Aysuda’yı  TwitterInstagram ve LinkedIn üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Tek Yol Bilim Platformunu web site ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben‌ ‌Aysuda‌ ‌Ceylan.‌ ‌Tek‌ ‌Yol‌ ‌Bilim‌ ‌Platformunun‌ ‌kurucusu‌ ‌ve‌ ‌baş‌ ‌editörüyüm.‌ ‌ Aynı‌ ‌zamanda‌ ‌da‌ ‌İsviçre‌ ‌merkezli‌ ‌bir‌ ‌yapay‌ ‌zekâ‌ ‌şirketi‌ ‌olan‌ ‌Global‌ ‌AI‌ ‌Hub’da‌ ‌sosyal‌ ‌medya‌ ‌ve‌ ‌dijital‌ ‌pazarlama‌ ‌çalışmalarını‌ ‌yürütüyorum.‌ ‌Hacettepe‌ ‌Üniversitesinde‌ ‌Tıbbi‌ ‌Görüntüleme‌ ‌Teknikleri‌ ‌(Radyoloji)‌ ‌bölümünü‌ ‌yüksek‌ ‌şeref‌ ‌öğrencisi‌ ‌olarak‌ ‌tamamladıktan‌ ‌sonra,‌ ‌Anadolu‌ ‌Üniversitesinin‌ ‌ikinci‌ ‌üniversite‌ ‌kapsamında‌ ‌ilk‌ ‌mezunlarından‌ ‌olacağım‌ ‌Sosyal‌ ‌Medya‌ ‌Yöneticiliği‌ ‌bölümü‌ ‌de‌ ‌bu‌ ‌yıl‌ ‌bitiyor‌ ‌olacak.‌ ‌ Hedeflerimden‌ ‌biri‌ ‌de‌ ‌yeni‌ ‌medya‌ ‌ve‌ ‌iletişim‌ ‌alanında‌ ‌akademik‌ ‌olarak‌ ‌ilerlemek.‌

Çalışma alanınız nedir? Bu alanı neden seçtiniz?

Çalışma alanım, ilk mezuniyetime bakıldığında Sağlık Bilimleri – Radyoloji sektörüydü. Fakat çalışma hayatına atıldıktan sonra bu alanda çok mutlu olmadığımı fark ettim ve küçüklüğümden beri tutkum olan yazı ve içerik üretme işlerine başladım. Başlangıçta kişisel blog olarak başlayan bu serüven, daha sonra kendi bilim platformumu kurma girişimimle devam etti.

Her şeyini baştan sona kendim yaptığım bu dijital platformun amacı; insanlara bilimi sevdirmek ve bilimi anlaşılır kılarak bilim okuryazarlığının artırılmasını sağlamak. Şu anda otuzdan fazla yazarımızla devam ettiğimiz bu bilim yolunda yüzbinlerce insana ulaşabiliyor ve bilim aşkını yaymaya devam ediyoruz. Yönetmekten çok zevk aldığım bu dijital medya girişimim sayesinde benim için yeni fırsatlar doğdu ve sosyal medya & digital marketing alanlarında profesyonel olarak rol almaya başladım. Halen kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere önerileriniz nedir? Nereden, nasıl başlamalılar?

Eğer bilim, yeni medya ve iletişim konularında rol almak isteyen kişilerden biri olmak istiyorsanız önce ilgili olduğunuz alana doğru karar verin. Bunu da çoğunlukla denemeden bilemezsiniz. Hiçbir şeyi denemekten korkmayın. Yeter ki bir yerden başlayın, yürekten inanılan ve çalışırken yorulmadığınız bir alanda başarısız olacağınızı asla düşünmüyorum. Kendinizi sürekli geliştirin ve yine kendinize yatırım yaparak sürekli eğitimler alın, işin uzmanlarına danışmayı unutmayın.

Bu alanda çalışırken yaşadığınız olumlu/olumsuz deneyimler neler? Nasıl üstesinden geldiniz?

Bilim, ülkemizde hâlâ çok “popüler” olmayan bir kavram aslında. İnsanlara uzak gelmesinin sebebini de bir nebze anlayabiliyorum, yabancı terimler ve makalelerin olması fikri çoğu insana korkutucu ve soğuk gelebilir. Zaten bizler de bu bilim platformlarını kurarak aradaki bu uçurumu azaltmayı ve bilimi anlaşılır kılmayı amaçlıyoruz.

2 yıldır içinde olduğum bu alanda çektiğim zorluklardan en büyüğü sanırım hitap ettiğimiz kitlenin birçok alana göre sayı bakımından çok az olması olabilir. Günümüzdeki gibi bir tüketim toplumuyla karşı karşıya olduğunuzda bilimin değerini anlaşılır kılmak bir hayli zor olabiliyor. Fakat bu beni ve Tek Yol Bilim Platformu ailesini hiçbir zaman yıldırmadı. Bir kişiye bile faydalı olabiliyor olmak bizi halen motive eden bir şey.

Mesleğinizi icra ederken karşılaştığınız tepkileri/durumları toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl aktarabilirsiniz?

Aslında cinsiyet ayrımcılığı yapmak istemiyorum fakat bilim ve teknoloji dünyasında rol alan bir kadın olarak bunun bir hayli zor olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere bu alanda “söz hakkı sahibi” olan kesimin çoğunluğu hâlâ erkekler. Bildiğim kadarıyla bu derece büyük çaplı ve profesyonel olarak ilerleyen dijital bilim platformunu kuran benden başka bir kadın yok ülkemiz sınırları içinde. Fakat ben bu konuyu asla dert etmedim bugüne kadar. Bilimin, teknolojinin, geleceğin kadını erkeği yok. Bu konu hiçbir zaman engel olarak görülmesin, aksine daha çok çalışmamız ve kendimizi göstermemiz gerektiğinin bir işareti olsun. Pes etmek yok!

Mesleğinizde çalışmak isteyen bir kız çocuğuna ne söylemek istersiniz?

Merak ve keşfetme duygusu her zaman senin içindeki en büyük güç. Bunu asla yitirme ve bu kıymetli arzuların günden güne artsın. Kendini inşa yolunda hayat boyu öğrenme felsefesini benimse ve zorluklar karşısında dimdik dur. Bilim yolunda gideceğin her adım o kadar önemli ki, her şeyden önce kendi değerinin farkına var ve vazgeçmeden devam et. Sen yeter ki inan ve yorulmadan çalış, her şeyin istediğin gibi olmaması için hiçbir sebep yok! Çok sevgiler.

yazı

Ben Elif. Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü hazırlık öğrencisiyim. SistersLab'de İçerik Sorumlusu olarak yer alıyorum.
Farklı alanlarda okumalar yaparak ilgi alanlarımı keşfetmeye çalışıyorum. Bu sıralar keman öğrenmeye çalışıyorum. Etnik müzikler dinlemek ve gezmek en sevdiğim şeylerden birkaçı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir