Çocuk Kütüphanesi: Küçük Feministin Kitabı

Çocuk Kütüphanesi: Küçük Feministin Kitabı

Çocuk Kütüphanesi: Küçük Feministin Kitabı

İsveçli yazar Sassa Buregren tarafından yazılan ve Güldünya Yayınları’ndan çıkan Küçük Feministin Kitabı, çocuklara hediye etmek için harika bir kitap! Kitabımız, cinsiyetten bağımsız tüm çocuklara yönelik yazılmıştır. Ebba adlı baş karakterimiz gazetede G8 liderlerinin toplu fotoğrafını görmesiyle başlıyor hikayemiz. Ebba, fotoğrafta hiç kadın olmamasını, aynı giyinmiş adamların varlığını garip karşılıyor. Dünyadaki bunca çeşitliliğe rağmen, insanların temsillerinin birbirine benzeyen adamlar yerine bir mozaik olması gerektiğini düşünüyor Ebba. Buradan başlayan hikaye yoğun bir araştırma ile devam ediyor. Arkadaşlarını bu konuda bilgilendiren Ebba arkadaşları ile bir grup oluşturuyor. Kendi aralarındaki tartışmalarda sadece kadınlara yönelik olan tahakkümden değil aynı zamanda erkeklerin de katı çerçeve içinde nasıl  sıkıştırıldığına da değiniyorlar. 

BEN BENİM. OLDUĞUM GİBİ OLMALIYIM!” 

Ebba ile beraber kitabı okuyan çocuklar, kadın güçlenmesinde büyük rol oynayan kişilerle tanışıyor. Ebba arkadaşlarına Marry Wollstonecraft’ın kadın hakları için yazdığı kitaplardan, yazar Hedwig Charlotta ve Anne Maria’dan bahsediyor. Kadınların kazandığı oy hakkı ile devam ediyor kitap.  

“Sanırım iktidarla ilgili Ebba. Erkekler tüm iktidarı ellerinde tutuyordu. İktidarı  kadınlarla paylaşmak daha az iktidara sahip olmak demektir.”

Çocuklar için iyi bir kitap olduğunu gösteren bir diğer unsur da içindeki kavramları havada bırakmayıp açıklaması, bu açıklamayı da gündelik örneklerle yapması. Kitapla beraber ilk defa “iktidar” kavramı ile tanışan çocuklar için açıklayıcı çok güzel örnekler var. İktidar kavramı üzerinden kadınların nasıl oy hakkı kazandığını anlatıyor yazar. Süfrajetlerden, oy hakkını savunan İngiltere’deki kadınlardan, İsveç’teki kadınlardan ve son olarak günümüz dünyasının güncel durumundan bahsediyor. Kitabın bir diğer güzelliği de bunları yaparken kendi içinde bir kronoloji ile yapıyor olması. Ebba’nın hikayesi içinde bir feminizm tarihini de ana hatları ile görüyoruz. Bu hikaye içinde çocukların tanıştığı bir diğer kadın ise Fransız Simone De Beauvoir. Kitap boyunca feminist külliyatındaki tartışmaların ana noktalarını çocukların anlayacağı dille yazıldığını görüyoruz. “Hem Çocuk Hem İş” adlı bölüm buna iyi bir örnek diyebilirim. Bu bölümde kadının ev içindeki görünmez emeğinden bahsetmekte ve bu yükümlülük altında ezilerek sosyal hayatta kendine alan bulamayan kadınlardan bahsetmekte. Aynı zamanda sadece kadın perspektifine değil erkek perspektifine de yer vermiştir. Bu şekilde kapsayıcı bir feminizm dilini çocuklar okumakta. 

G8 liderlerinden sonra Nobel ödüllerindeki erkek egemenliğine şaşırıyor Ebba. Yazar, kitabında Nobel ödülü almış kadınların fotoğraflarına ve adlarına yer vererek kadın görünürlüğünü artırmış. Norveçli Sosyal Psikolog Berit Ås’ın ortaya koyduğu 5 dışlama yöntemini açıklıyor örnekleri ile. Bu şekilde kimi zaman cinsiyeti kimi zaman yaşı ya da başka nedenlerle dışlanan kişilere, insanların dışlarken uyguladıkları yolu gösteriyor ve buna karşılık “Neler yapılabilir?” sorusuna da cevap veriyor yazar. 

Yazar, Ebba’nın yolculuğunu 8 Mart ile tamamlıyor. Kitabın sonunda film ve kitap önerileri bulunmakta bunun yanında danışma amaçlı ulaşabileceğiniz derneklerin mail ve telefon numaraları yazmakta. 

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha fazla yazı okumak için buradaki linke tıklayarak yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Merhaba, ben Çiçek Elif. Psikoloji mezunuyum. Çocuk gelişimi üzerine çalışmalar yapmaktayım. Kedimle beraber örgü örmekten, bir şeyler boyamaktan ve çocuk kitapları okuyup incelemekten keyif alırım. Kendimi ikna edebilirsem bir gün yazdıklarımı sesli olarak dile getirip podcast yapmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir