İngilizce Konuşma Kulübümüz: Nedir? Neler Yaptık?

İngilizce Konuşma Kulübümüz: Nedir? Neler Yaptık?

Merhaba, Ben İlknur Acar. SistersLab’de İngilizce Konuşma Kulübünün kolaylaştırıcılarından birisiyim. Bu blog yazısında kulüpte neler yaptığımızdan ve kulübün nasıl işlediğinden bahsedeceğim. 

Öncelikle kulüp sorumlularımız Bircan ve Feyza’ya çok teşekkür ederiz. Kulübümüzün organizasyonunu harika bir şekilde yürüttüler. 🙂

Nasıl Başladık?

SistersLab olarak STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın güçlenmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Kadınların hem gündelik hayatta hem de STEAM alanlarında güçlenmesi ve bu alanlardaki kaynaklara erişim noktasında karşılaştıkları dil bariyerlerini kaldırmak adına bir teşvik çalışması olarak İngilizce Konuşma Kulübünü başlattık.

Kulüp Hakkında

Kulübümüzde A1, A2, B1 ve B2 seviyelerine göre sınıflarımız ve sınıflarımızla ilgilenen 4 farklı kolaylaştırıcımız bulunuyor. Her kolaylaştırıcının kendine özgü bir ders işleyişi ve içeriği var. Genel olarak derslerde farklı alanlardaki konular üstünde tartışıyoruz, dünya gündeminden bahsediyoruz. Bazen birlikte oyunlar oynuyoruz, filmler izleyip tartışmasını yapıyoruz. Bu yüzden bu kulüpte kendinizi kimi zaman bir motivasyon konuşması içinde veya çocukluk anılarınızı anlatırken bulabilirsiniz. Kulüplerimizi genellikle 2-3 aylık periyotlarla planlıyoruz. Her hafta cumartesi günü buluşuyoruz ve 1- 1.5 saat boyunca pratik yapıyoruz.

Kulübün başında arkadaşlarımız konuşmaktan çekiniyor ve biraz tedirgin olabiliyor. Ancak bu çekincelerin kısa süre içinde yok olacağına emin olabilirsiniz.:) Tüm kolaylaştırıcılarımız günün sonunda sizi İngilizce konuşmaya cesaretlendirmek ve ellerinden geldiğince eğlendirirken bir şeyler öğretebilmek için heyecanla çalışıyorlar. Lütfen derslerde, düşüncelerinizi İngilizce konuşarak ifade etmeye ve “Ben konuşamıyorum.” deyip Türkçeye dönmemeye özen gösterin. Bizler için en önemli şey sizin konuşmak için çabaladığınızı ve kendinizi zorladığınızı görmektir.

Kulüple ilgili şahane bir ayrıntıyı da paylaşmadan geçmek istemem! Katılımcımız ve aynı zamanda Android Eğitmenimiz Aysel Aydin, kulüpte konuşabileceğimiz konuların çeşitliliğini artırmak için bir mobil uygulama geliştirdi. Bu uygulama ile hızlı bir şekilde farklı alanlardan birçok konu başlıklarına erişebiliyorsunuz. Bu linkten uygulamaya ulaşabilirsiniz. Aysel’e çok teşekkür ederiz! <3

Katılanlar Ne Diyor?

Tuğba C.: Başlangıçta herkesin Türkçe bildiği bir ortamda İngilizce konuşma pratiğinin yapılamayacağı düşünüyordum. Fakat süreç düşüncemin tam tersi bir şekilde ilerleyerek konuşma becerisinin de bu tarz eğitimlerle geliştirebileceğini ve düzenli bir katılım sonucunda gelişimin kaçınılmaz olduğunu gördüm.”

Halit A.: Bulunduğum süre zarfında samimiyetine inandığım kişilerle birlikte olmak mutluluk verici. Dersin gidişatını bizim belirlediğimiz ‘unique’ bir gruba sahip olduğum için ayrıca mutluyum. Son olarak emeği geçen herkese teşekkürler.”

Bircan Ö.: Kulübün her iki döneminde de muhteşem bir sürece tanıklık ettim. Süreci muhteşem kılan organizasyon değil, sevgi ve bilginin gücü etrafına bu kadar insanın bir araya toplanıp zaman ayırıp bir şeyler yapmaya çalışıyor olmasıydı. Sevgi ile yapılan her işin sonunun muhteşem olduğuna inanan biri olarak kendine güvenen ve korkularının üstüne gitmeye cesaret eden başta kadınlar olmak üzere tüm katılımcılarımıza ve kolaylaştırıcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki birlikte çok daha güzel ve güçlüyüz.”

Ümit K.: “Kulübün ilk dönemini kaçırdıktan sonra ikinci döneminde katılım sağlayabildim. Bu süreçte de eğitmenimizin de destekleriyle konuşma konusundaki çekingenlik ve korkumu yüksek oranda yendim. Şu an konuşma konusunda eskiye nazaran çok daha az çekiniyor ve korkuyorum.”

Dikkat!

Kulüp boyunca dikkat edilmesi gereken birkaç kuralımız var. Devamsızlık yaptığınız ve kulüp sorumlularına kulüp öncesi haber vermediğiniz takdirde sizin yerine katılmak isteyen başka bir arkadaşımıza hak tanınacaktır. Ayrıca derslerde herkesin düşüncesini özgürce ve saygı çerçevesi içinde ifade etmesi hepimiz için çok önemli!

Kulüp sonunda yeni arkadaşlar edinmiş ve kendinizden emin bir şekilde her konuda İngilizce konuşarak kendinizi ifade edebileceksiniz. Farklı alanlardan bir sürü yeni fikir ve yeni kelimeler öğrenmiş olacaksınız.

Yeni Dönem Ne Zaman?

Güzel bir haber vererek yazıyı sonlandırmak isterim. Kulübümüzün yeni dönemi haziran ayında başlayacak. Yeni dönemde Mülteci Destek Derneği İrlanda ofisinin We for Women projesi ve Mülteci Destek Derneği Türkiye ofisleriyle iş birliği yaparak uluslararası bir kulüp organize edeceğiz. Kulübümüze dünyanın dört bir yanından kadınlar katılacak!

Yeni dönemde görüşmek üzere! 🙂

yazı

Ben İlknur Acar. Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim. SistersLab İngilizce Konuşma Kulübünde Kolaylaştırıcı olarak yer alıyorum. Kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve resim yapmayı seviyorum. Yazılım alanına karşı bir ilgim var ve bu alanda çalışmalarımı sürdürüyorum. Farklı kültürlerden yeni insanlarla tanışmayı ve insanların hayatlarına dokunmayı seviyorum.

2 thoughts on “İngilizce Konuşma Kulübümüz: Nedir? Neler Yaptık?”

  1. Nilgün Turan dedi ki:

    Haziran Gurubuna katılmak isterim intermadiate düzeydeyim.Akıcı konusabilmek istiyorum

    1. SistersLab | Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği dedi ki:

      Merhabalar, başvuruları yakın zamanda açacağız. Takipte kalın! 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir