İngilizce Öğrenebileceğiniz Mobil Uygulama Önerileri

İngilizce Öğrenebileceğiniz Mobil Uygulama Önerileri

İngilizce öğrenmenin temel gereksinim olduğu günümüzde, “İngilizceyi nasıl öğrenirim? Nereden başlamalıyım?” soruları herkesin ilk adımda kafasına takılan sorulardan yalnızca birkaçı. İngilizce öğrenme aşamaları veya öğrenme şekilleri kişiden kişiye değiştiği gibi her öğrenme şekline uygun mobil uygulamalar da çeşitliliğini korumakta. İngilizce öğrenmek isteyenler için en çok işinize yarayacak uygulamaları sizin için bu yazıda derledim.

Ücretsiz olan bu uygulamaların yabancı dil öğrenme sürecinize katkıda bulunmasını diliyorum. Öneride bulunduğum çoğu uygulamayı kullandığımı ve beğendiklerimi paylaştığımı söylemek isterim.

CAKE

Cake tam anlamıyla bir yol arkadaşı diyebilirim. O gün dil bilgisi çalışmak istemiyorsanız uygulamada var olan kısacık videoları açın ve videoda bulunan ana cümleyi video bitiminde tekrar edin ve uygulama sizin telaffuzunuzu değerlendirsin. “Ben şu an müsait bir yerde değilim konuşamam.” diyorsanız eğer duyduğunuz cümlenin kelimelerini uygun sırayla yerleştirin. 

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ifadelerin yer aldığı kısmı açarak bir ifadenin birden fazla kullanımını öğrenebilirsiniz. Çeşitli quizler ile öğrendiklerini tekrar edebilir, kendinize koymuş olduğunuz günlük hedefler ile ne kadar ilerleme kaydetmiş olduğunuzu görebilir ve konuşma pratiği yapmak isterseniz ana dili İngilizce olan simülasyon kişilerle pratik yapabilirsiniz. 

Ücretsiz kullanım paketi dahi birçok isteğinizi karşılayacak şekilde tasarlandığı için büyük bir verim alacağınıza inanıyorum.

VOSCREEN

İngilizce öğrenirken telaffuzunuzu geliştirmeyi ve duyduklarınızı anlama yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Voscreen; belgesel, çizgi film, dizi ve türevlerini sizlere izleterek duyduğunuz cümlelerin doğru halini  bulmanızı ve anlama yetilerinizi geliştirmeyi hedefliyor. Günlük çalışmanız sonrası uygulamayı kullanan diğer kişiler ve sizin aranızdaki sıralamayı skor kısmından görebilirsiniz.

QUIZLET

İngilizceyi öğrenmeye başladığımız dönemlerde eminim ki hepimizin öğretmeni derste öğrendiğimiz kelimeleri ve anlamlarını ufak kağıtlara arkalı önlü yazmamızı ve bunları bir kavanoza koyarak içinden rastgele kağıtlar çekip tekrar etmemizi istemiştir. Bu şekilde yaptığım ona yakın kavanozum olduğunu hatırlıyorum, her seferinde kağıtları kaybettiğim için yeni bir kavanoza geçerdim. 

Eğer siz de benim gibi kağıtları kaybediyor veya mürekkebin arkasına geçmesinden hoşlanmıyor ve bu kelimeleri dilediğiniz bir anda tekrar etmek istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Kendi kelime kartlarınızı oluşturabilir veya başka kişilerin hazırladığı kartlar ile kelime haznenizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. 18 dil seçeneği bulunan  kelime telaffuzlarıyla başka diller içinde çalışmalar yapabilirsiniz. 

Sadece İngilizce için ders seçeneği sunmayan Quizlet; fen bilimleri, matematik, programlama gibi çoğu ders için quiz kartları ve öğrenme içerikleri sunmakta. Ücretli üyelik seçeneğinin bulunduğu bu uygulamada ücretsiz üyeliğin dahi sizin isteklerinizi karşılayacağını düşünmekteyim.

MUSIXMATCH

Sıra, çok severek kullandığım bir müzik uygulamasında. Bir dönem ismini  bilmediğim şarkıları aratmak için Shazam uygulamasını kullanırdım ta ki Musixmatch uygulamasını keşfedene kadar. 

Musixmatch, istediğiniz şarkıları bulabilmenizin yanı sıra dilediğiniz şarkının sözlerini size çevrilmiş olarak sunuyor. En güzel özelliği ise yabancı bir şarkı açtığınızda uygulamanın kendiliğinden ikinci bir ekran olarak açılıp sözlerini çevirisiyle beraber sunması. Tabi bu özelliği sevmezseniz telefon ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. 

Şarkıları tek tek araştırıp çevirilerine bakmak size zulüm gibi geliyorsa Musixmatch indirip sadece şarkıyı açarak çeviriye ulaşabilirsiniz.

DUOLINGO

Son olarak önereceğim uygulama ise Duolingo. Duolingo seviye açısından en sistematik ilerleyen programlar arasında diyebilirim. Günlük seriler yapmanızı sağlayan ve bu serileri ilerleterek gelişme durumunuzu size raporlayan Duolingo ile dil bilgisi öğrenebilir, özelleştirilmiş konulardan herhangi birini seçip kelime bilginizi geliştirebilir, tekrar edilen cümleyi dinleyerek doğru halini  ekrana yazarak yazma becerinizi üst seviyeye çıkarabilir ve son olarak cümleleri sesli bir şekilde tekrar ederek telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. 

Ücretsiz ve plus seçeneği bulunan bu uygulamanın ücretsiz paketini kullanıyorum ve ücretli seçeneğe hiç ihtiyaç duymuyorum diyebilirim.

Yazımızın şimdilik sonuna geldik. Bir sonraki görüşmemizde sizlere yabancı dil becerilerinizi ücretsiz bir şekilde geliştirebileceğiniz web sitelerini öneriyor olacağım.

3 thoughts on “İngilizce Öğrenebileceğiniz Mobil Uygulama Önerileri”

 1. Öykü dedi ki:

  Duolingo’ya bayılıyorum ben de. Düzenli yapıldığında gerçekten fark yaratıyor. Cake’i ilk defa duydum ama çok çok hoş duruyor. Herkese önereceğim muhtemelen. 🙂

 2. Sevda dedi ki:

  Çok güzel kaynaklar teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Bende ufak bir ekleme yapmak isterim, “BBC Learning English” app ini çok beğenmiştim. İlgilenen arkadaşlara bakmalarını tavsiye ederim 🙂

  1. SistersLab | Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz değerli öneriniz için. ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir