Merve Başak | İş Analisti

Merve Başak | İş Analisti

Görünürlük Çalışmalarımızda İş Analisti Merve Başak bizlerle!

Merve’yi Twitter, Instagram ve LinkedIn üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Merve’nin blog sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz!

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben Merve Başak. 2020 yılında Eskişehir Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Şu an iş analisti olarak Softtech’te çalışmaktayım. Farklı topluluklarda yer almayı ve arkadaşlarımla birbirimize ilham olmayı seviyorum. Bu sebeple toplulukların parçası olmak benim için her zaman önemli olmuştur. Bunlardan ilki öğrencilik yıllarımda başlayan Google Developers Groups ve Women Techmakers Eskişehir ekiplerinde organizer olarak görev almaktır. Özellikle Women Techmakers ekibinin bir parçası olmaktan ve cinsiyet eşitliği hakkında yaptığımız tüm çalışmalardan gurur duyduğumu belirtmeden geçmek istemiyorum, birbirimize çok fazla değer katabildik. 🙂 Ayrıca şu an aktif olarak Mobiler.dev platformunda yazar olarak görev almaktayım. Son olarak 2017 yılından beri Google Asistan ile ilgilenmekteyim. Elimden geldiğince bu alanda içerikler oluşturmaya çalışıyorum. Asistan ile ilgili yazılar yazıp sunumlar yapmaya çalışıyorum. Aslında kendimi aktif tutmaya çalışan, insanlardan kendime değerler katıp başka insanlara değerler oluşturmaya çalışan biri olarak özetleyebilirim.

Çalışma alanınız nedir? Bu alanı neden seçtiniz?

Şu an İş Analisti olarak görev almaktayım. Teknoloji ve yazılım dünyasındaki varlığımı benim kişisel becerilerime en uygun olduğunu düşündüğüm şekliyle devam ettirmek istedim. Teknik becerilerimi geliştirirken sosyal olarak da aktif kalmanın beni mutlu edeceğini biliyordum. Kendimi tanımamı ve bana uygun olanı bulma yolunda en iyi şekilde analiz etmemi yine görev aldığım topluluklara sayesinde keşfedebildiğimi düşünüyorum. Böylece şimdi mutlu olduğum yerin bir parçası olabildim.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere önerileriniz nedir? Nereden, nasıl başlamalılar?

Teknoloji alanında aslında hepimiz yolun hep başlarındayız. Buradaki gelişim ve öğrenme süreçlerimizin her zaman devam edeceğini düşünüyorum. O yüzden olaya nerede ve nasıl olursa olsun hiçbir zaman geç değildir diye bakıyorum. Kendi tecrübe ettiğim şekliyle önerilerde bulunmam gerekirse öğrencilik yıllarımın başlarında iş analistliği, ürün yöneticiliği, proje yönetim metodolojileri vb. konularında her zaman meraklı olmuştum. O zamanlar aldığım mesleki seçmeli derslerimde bu konulara ağırlık vermeye çalışarak başladım diyebiliriz. Daha sonrasında bu alanlarda araştırmalar ve okumalar yaptım. Gerek okul gerekse okul dışı projelerim üzerinde bu alanlar hakkında öğrendiklerimi somutlaştırmaya çalıştım. Hangi platform olduğundan bağımsız yapacağınız araştırmalar, kurslar ve okumalar mutlaka faydalı olacaktır.

Bu alanda çalışırken yaşadığınız olumlu/olumsuz deneyimler neler? Nasıl üstesinden geldiniz?

Üniversite yıllarımdan bu güne kadar herkes gibi ben de farklı sorunlar ile karşılaştım. Her dönemin kendine göre sancıları oluyor tabii ki. İlk olarak ‘ben ne istiyorum, ne beni daha çok mutlu eder?’ sorularının cevaplarını aradım. Hedefimi belirledikten sonra bu alanda gelişmek için çabaladım. Daha sonra kendi şansımı yaratmak için öğrenci olduğum dönemde oldukça fazla denebilecek sayıda mülakatlara girerek başladım. Birçok şeyi aslında burada öğrendim. Ne bekleniyor, nelere dikkat edilmeli konusunda bilgi sahibi oldukça bu anlamda kendimi geliştirmeye ve bana sorulan soruların cevaplarını kendim için oluşturmaya çalıştım. İyi araştırma yapmanın ve doğru şekilde aktarmanın önemini keşfettim. Açıkçası sektörde ürün yöneticiliği, iş analistliği stajları konusunda şirketler çok kapalıydı ve bu benim için en büyük sorundu. Ama siz kendiniz için ne istediğinizden emin olduğunuz zaman o inançla bir şekilde mücadeleye devam edebiliyorsunuz. Vazgeçmemek ve umudunuzu kaybetmemek en önemlisi.

Mesleğinizi icra ederken karşılaştığınız tepkileri/durumları toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl aktarabilirsiniz?

Üniversite yıllarımın başından beri sektörde muhteşem yetenekli ve güçlü kadınlar tanıma şansına sahip oldum fakat biliyoruz ki teknoloji sektöründe cinsiyet eşitliği konusunda hala istediğimiz noktada değiliz. Ne yazık ki hala burada gidilecek çok yolumuz var. Women Techmakers Türkiye ekibi ile uzun yıllardır elimizden geldiğince bu konulara öncülük etmeye çalışıyoruz. Yazılım ve teknoloji sektöründe ben de bir kadın olarak etkinliklerde sunumlar yaparak elimden geldiğinde içerikler çıkarmaya çalışarak kadın görünürlüğüne destek olmaya çalışıyorum. Hepimiz için koşullar eşitlenene kadar herkes bu değişimin gerçek bir destekçisi olmalı.

Sizin mesleğinizde çalışmak isteyen bir kız çocuğuna ne söylemek istersiniz?

Sevgili hemcinsim, öncelikle kendini tanı. ‘Ne istiyorsun, nasıl daha başarılı ve mutlu olursun?’  bunu araştır. Sonra istediğin yolda hedefine ulaşmak için özverili çalışmaktan ve inanmaktan asla vazgeçme. Bu uzun bir yol olacaktır. Süreç boyunca iniş ve çıkışlarına takılma, hepimiz benzer süreçleri deneyimliyoruz. İnandığın yolda cesaretini, azmini ve inancını kaybetme. Sen de kadın arkadaşlarına destek olmayı unutma, asla yalnız değiliz. Hepimiz çok kıymetli ve değerliyiz. Birlikte en güzel başarılarımıza.

yazı

Ben Elif. Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü hazırlık öğrencisiyim. SistersLab'de İçerik Sorumlusu olarak yer alıyorum.
Farklı alanlarda okumalar yaparak ilgi alanlarımı keşfetmeye çalışıyorum. Bu sıralar keman öğrenmeye çalışıyorum. Etnik müzikler dinlemek ve gezmek en sevdiğim şeylerden birkaçı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir