Robotik ve Adroit Androids -2

Robotik ve Adroit Androids -2

Herkese Merhabalar,

İlk yazımızda sizlere kendimizden,  FIRST’ten ve FRC’den  bahsetmiştik. Bu yazımızda ise sizlere robot alt takımımızdan bahsedeceğiz. Robot alt takımımız dört bölüme ayrılmaktadır. Bunlar: Elektronik, mekanik, programlama ve tasarımdır.

1-Tasarım:

Az önce de bahsettiğimiz gibi robot alt takımımız kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Tasarım, tasarlanacak olan robotun 3B ve 2B çizimleri ve tasarımları oluşturma görevine sahiptir. Udemy online tabanlı eğitim platformundan ve alanında uzman kişiler tarafından eğitim alırlar. Bu tasarım evresinde, bir çok program kullanılabilir. Bizim tercihimiz ise hem sponsorluk sağladığı için, hem de daha profesyonel arayüzü nedeniyle SolidWorks programıdır. Bunun yanında Computer Numerical Control (CNC) lazer kesim makinesi için de gerekli programları kullanırlar. Dizayn alt takımı, yaptıkları tasarımlar sonucunda gündelik hayatlarında daha rasyonalist bir bakış açısı kazanırlar. Sebepleri ise bir modülün veya parçanın oluşmasındaki adımları teker teker gözünde canlandırma ve nasıl oluştuğunu düşünebilme kabiliyeti kazanmalarıdır.

2-Mekanik:

Mekanik alanı; robotun montajlanması, kullanılacak parçaların işlenmesi, gerekli gördüğü yerde parça temini ve okul ortamında işlenemeyecek parçaları veya plakaları profesyonel üretim yerlerinde işleme aldırtma gibi birçok görevi içerir. Özellikle mekanikle ilgilenen ekip üyeleri; delme presi, metal bükme/şekillendirme aletleri, testereler, torna ve freze tezgahları ve Computer Numerical Control (CNC) aletlerinin güvenli kullanılması için endüstriyel makine aletlerinin kullanımı konusunda alanında yetkin mühendislerden eğitim almışlardır. Üyeler ayrıca testereler, makaslar, kesme bıçakları, matkaplar, çekiçler, tornavidalar ve somun anahtarları gibi diğer el araçlarını da kullanırlar. 

3-Programlama:

Programlama alt takımı, mekanik alt takımı tarafından tasarlanmış robotu sezon öncesi, mühendislerden aldıkları java ve algoritma eğitimleriyle kodlarlar. Programlama kısmında FIRST için özel olarak hazırlanmış kütüphaneler kullanılır. Programlama takım üyeleri, sezon içerisinde de fizik ve matematik bilgilerini geliştirerek gerçek hayat problemlerini çözme yetisine sahip bireyler olurlar. Programlama takım üyeleri; bu süreç içerisinde algoritma geliştirir, görüntü işler ve programlama dillerini öğrenirler. 

4-Elektronik:

Bir diğer bölüm ise elektroniktir. Elektronik alanı robotun elektriksel yönleri ve sürücü istasyonu yapısından sorumludur. Elektronikten sorumlu üyeler, mekanik ve yazılımı hazır  olan robotun elektronik bağlantılarını sağlayarak robotu çalışmaya hazır hale getirir. Bunun dışında elektronikten sorumlu üyeler robotun güvenliğini sağlamak için elektronik güvenlik eğitimi alırlar. Elektronik test ve üretim ekipmanları sadece FRC komponentleri ile sınırlı olmamak üzere elektronik bölümünden sorumlu üyeler voltmetreler, çoklu metreler, sinyal jeneratörleri ve güç kaynakları ile de çalışırlar. 

Robot alt takımımızdan da bahsetmiş olduk. Şimdi Power Up’tan bahsedelim.

Power Up Sezonu (2018)  ve  Robot Oyunu

FIRST, Power Up, 2018 sezonu için FIRST Robotics Competition robotik oyunudur.

Oyun retro 8-bit temasına sahiptir. Üçerli şekilde gruplandırılmış robotlar sahada bulunan sarı kutuları denge sistemlerinin iki ucundaki alanlara koyarak puan kazanmaya çalışırlar. Robotlar oyuna üzerlerinde maksimum 1 tane kutu ile başlayabilirler ve 15 saniye boyunca otonom olarak hareket etmeleri gerekmektedir. Büyük terazi ve onun iki yanında bulunan küçük terazilerin bir ucu mavi, diğeri kırmızı yanar. Bu renkler oyunun başında belli olur ve robotlar kutuları bu terazilerin kendi ittifaklarının renginin yandığı taraflarına koymaları gerekmektedir. İttifaklar ayrıca güç küplerini takas ederek maçta geçici bir avantaj sağlayabilirler. 

Ek puan kazanmak amacıyla oyunun sonlarına doğru robotlar sahanın ortasında bulunan büyük terazinin tepesine yere temas etmeyecek şekilde tırmanmalıdır.

Kickoff: Her ocak ayında, “Kickoff” olarak bilinen etkinlikte yeni bir oyun tanıtılır. 

2018 in Kickoff’u ise 6 Ocak 2018 Cumartesi günü, Youtube ve Nasa TV’den açıklanmıştır.

Saha : 27 ft. (~823 cm) x 54 ft. (~1646 cm) halıyla kaplanır.

Bariyerler, Portallar, Takas Duvarları ve İttifak Duvarları’nın iç yüzleri dahil olmak üzere onlar tarafından sınırlandırılmış bir alandır. Saha için kullanılan halının rengi gridir. Saha, uzun kenarlarda şeffaf polikarbonat korkuluklar ve kısa kenarlarda İttifak İstasyonu duvarları ile sınırlandırılmıştır. 

Puanlandırma Unsurları : Bu oyunda tek bir puanlama unsuru vardır, güç küpleri. Güç küpleri 1 ft 1in (33 cm) genişliğinde, 1 ft 1in derinliğinde ve 11in (27 cm) yüksekliğinde sarı naylon bir örtü ile kaplanmış süt kasalarıdır. FIRST logosu süt kasasının açık yüzünü kaplamaktadır.

Otonom Süreci: Maçın ilk 15 saniyesi, robotların yalnızca önceden programlanmış talimatlara göre hareket ettiği, dolayısıyla otonom olarak hareket ettiği Otonom Dönemdir. 

Teleop Süreci: Otonom Dönem sona erdikten sonra 135 saniye süren Teleop (Tele-operasyonlu) Dönem başlar. Sürücüler robotlarını Sürücü İstasyonlarından kontrol eder ve İnsan Oyuncular Portallar aracılığıyla güç küplerini gönderir ardından robotlar kasaya güç küpleri yerleştirmeye ve son görevini yapmaya çalışır.2018 Robot Sahasının Kuşbakışı Ön İzlemesi

 

Sizlere takımımızdan ve yaptığımız çalışmalardan bahsetmiş olduk. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Together to achieve more!

yazı

Merhaba, Biz Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi robotik takımı 6025-Adroit Androids. 2016 senesinden beri FIRST Robotik Yarışması'na (FRC) katılmaktayız. Uluslararası yarışmalara katılan bir Türk takımı olarak birçok kez kendimizi, temsil ettiğimiz kuruluşları ve ülkemizi gururlandırdık. Dünya Şampiyonasında ödül kazanan ilk Türk takımı olmakla beraber, takımımızın kurulduğu seneden beri Amerika'daki Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir