Lise Öğrencisi Kız Çocuklarına Yönelik Dijital Şiddet Atölyesi Gerçekleştirdik

Lise Öğrencisi Kız Çocuklarına Yönelik Dijital Şiddet Atölyesi Gerçekleştirdik

Merhaba, ben SistersLab | Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği ekibinden Nihal Güngör.

Bizler STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) alanlarında kız çocukları ve kadınların görünürlüklerinin ve donanımlarının artması amacıyla çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Çalışmalarımızla toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığını bilim ve teknoloji üzerinden yani STEAM alanları üzerinden artırmayı hedefliyoruz ve bu doğrultuda çalışmalarımız yürütüyoruz.

Pandemi ile birlikte internet kullanımının arttığı bu dönemde biz de diğer örgütler gibi çalışmalarımızı online platformlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz ise dijitale erişimi erkeklere oranla oldukça düşük olan kız çocukları ve kadınların dijitale erişimini teşvik etmek. Ancak hedef kitlemizi dijitale yönlendirmek kadar dijital ortamlarda karşılaşabilecekleri olası tehlikelere karşı bilgilendirmenin de bir o kadar gerekli olduğunu düşündük. Böylece “Dijital Şiddet” konusu üzerine atölyeler yapmaya karar verdik. İlk atölyemizi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) işbirliği ile lise öğrencisi kız çocukları ile gerçekleştirdik.

Atölyemiz başladığında önce katılımcıların “dijital şiddetten” ne anladıklarını ve bu şiddet biçimini ne kadar bildiklerini ölçebilmek için bir beyin fırtınası yaptık. Bu sayede aslında şiddet, dijital şiddet gibi kavramların ne kadar hayatımızın içinde olduğunu özellikle pandemiyle birlikte bu kavramların bilinirliğinin ne kadar arttığını görebilmiş olduk. En son ise dijital şiddetin düşünüldüğünden daha tehlikeli olabileceği vurgulayarak şiddetten korunmak ve güçlenmek için neler yapabileceğimizi tartıştık.

Bundan sonra da kız çocukları ve kadınları hem dijitale yönlendirmeye hem de onları dijitalde maruz kalabilecekleri şiddet karşısında bilgilendirmeye devam edeceğiz!

Şimdi de katılımcılarımızın eğitime dair mesajlarını sizlerle paylaşarak yazıyı sonlandırmak isterim. 🙂

“Toplum olarak bu konularda gerçekten böyle eğitimlere oldukça fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Benim için gerçekten çok bilgilendirici ve keyifliydi. Umarım bu tarz eğitimler daha fazla yayılır ve daha fazla kişiye ulaşıp daha fazla bilinçlenebilir insanlar. Tekrardan bu eğitimde emeği olan herkese teşekkürler.?”
“Farkındalığımın arttığını düşünüyorum. Böyle projelere önem veren insanları gördükçe mutlu oldum açıkçası. Projede söylenen cümlelerle birlikte farklı bakış açıları kazandık. Çok güzel bir etkinlikti, Çok teşekkürler.”
“Tıpkı eğitmenimiz Nilay Hanımın belirttiği gibi biz yaş gruplarında sık görülüyor. O yüzden bu eğitimin bize şart olduğunu gördüm çünkü biz yaş grubuyla bir nevi sosyal medya flörtü/sevgililiği gibi bir kültür ortaya çıkmış durumda ve toplumun bu konu hakkında pek bir bilgisi bulunmamakla birlikte hukuki işlemlerde de süreç böyle devam ediyor. Atölyede başka konuları da işledik. Benim en dikkatimi çeken konu buydu açıkçası. Bu yüzden SistersLab VE TBİD işbirliği içinde düzenlenen bu atölye için teşekkür ederim, çok güzel ve yararlıydı, çok da parmak basılmayan bir konuya değinmişler. Eğitmenimiz Nilay Hanım başta olmak üzere atölyenin yöneticilerine de çok teşekkür ederim. Böyle işlerin devamı dileğiyle.”
“Başta bu konu hakkında pek bir fikrim yoktu ama bu projeye katılınca fikirlerim gelişti. Karşılıklı diyalog halinde olmak öncelikle çok iyiydi. Tabi bu konuşmaları slaytla desteklemekte çok güzeldi. Nilay Hanım da konuyu çok güzel anlattı. Dinlerken asla sıkılmadım. Bu projeye katıldığım için de ayrıca çok mutluyum.”
“Eğitimin gayet interaktif, bilinçlendirici ve yararlı olduğunu düşünüyorum. Çok rahat bir ortam vardı, sohbet havasındaydı ve ben bundan çok hoşnut kaldım. Eğitmenler de çok tatlı, kibar insanlardı. Daha çok dijital şiddetin tanımına yönelik bir eğitimdi ama bu gibi durumlarda sahip olduğumuz yasal haklar, yapabileceğimiz şeyler gibi noktalara birazcık daha ağırlık verebilirdik. Yine de çok keyifli bir eğitimdi. ??”
“Benim için çok bilgilendirici ve çok aydınlatıcı oldu.. İlerde bir erkek arkadaşım olduğunda bunlara çok dikkat edeceğim. Öncelikle kendim olmak üzere hiç kimseye dijital şiddet uygulanmaması, şiddet uygulanan ve bunun farkında olmayan kişilerin bilinçlendirilmesi için elimden ne geliyorsa yapacağım. Bildiğim şeyleri daha detaylı tartışma ve bilmediğim yeni şeyler öğrenme fırsatım oldu.. Bunun için bu projeyi düzenleyen herkese çok teşekkür ederim. Umarım kadın-erkek fark etmeksizin herkes şiddetin her türü hakkında bilinçlenir ve asla şiddete maruz kalmaz.. Her şey için teşekkürler!! ??”
“Öncelikle herkesin düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilmesi, birbirlerini bu açıdan desteklemesi çok hoştu. Bildiğim şeylerin yanı sıra kafamda soru işareti yaratan durumlarla ilgili yeni bilgiler edindim. Bundan sonra sosyal medya vb. platformlarda bu bilgileri mutlaka uygulayacağım. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
“Eğitim çok güzel geçti ve çok faydalıydı. Bu atölye sayesinde eğer dijital şiddette uğrarsam psikolojik olarak daha güçlü ve güvende hissedeceğimi düşünüyorum ve yalnız olmadığımı biliyorum. :)”
“Bence herkesin katılması gereken bir eğitimdi. Hiç sıkmadan aynı zamanda herkesin katıldığı ve çok şey öğrenildiği bir etkinlik oldu. Böyle etkinliklere keşke daha fazla kişi katılabilse… Bu eğitimde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ve böyle eğitimlerin daha fazla kapasite ile devamının gelmesini umuyorum…”
yazı

Ben SistersLab kurucu üyelerinden Nihal. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinde çalışıyorum. Özelde mülteci hakları, feminizm, kadın çalışmaları konuları ile ilgileniyorum. Örgü örmek ve polimer kil çalışmaları yapmak benim vazgeçilmezimdir. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir