Tableau Temelleri: Veri Kaynağına Bağlanma

Tableau Temelleri: Veri Kaynağına Bağlanma

Herkese selam, bir önceki yazımda Tableau Desktop’ta bulunan Saved Data Sources üzerinden tarihlerin çalışma mantığını incelemiştik. Peki ya Tableau’nun bize örnek olarak sunduğu Saved Data Sources yerine kendi veri kaynağınızı kullanmak isterseniz? Gelin birlikte Tableau Desktop üzerinden çeşitli veri kaynaklarına nasıl bağlanabileceğinizi inceleyelim.

Tableau Desktop’ı açtığınızda sol tarafta Connect listesini görebilirsiniz.

Tableau Server’da Bulunan Veri Kaynakları

Buradaki sırayla ilerleyecek olursak, ilk olarak Search for Data başlığına bakalım. Bunun için öncelikle Tableau Server ya da Tableau Online’a bağlanmanız gerekir.

Buraya gerekli bilgileri girerek Tableau Server’a giriş yapıyoruz.

Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak. Burada Server’ınıza daha önceden publish ettiğiniz veri kaynaklarını görebilirsiniz. Bağlantı tipi, ismi, bağlı olduğu workbook’lar, konumu ve sahibi gibi bilgileri burada bulabilirsiniz (görselde yazılar gizlenmiştir).

Bu yöntem birçok kişinin kullanması için oluşturulmuş veri kaynakları ve bunların yönetimi açısından oldukça verimlidir.

Dosya Formatı

İkinci seçenek bilgisayarınızda bulunan bir dosyaya bağlanmak. Çok sık kullanılan Excel ve CSV gibi dosya formatlarının yanı sıra Tableau, PDF dosyalarınızda bulunan tabloları da algılayabilir.

Bu örnekte Microsoft Excel seçeneğine tıklayarak ilgili dosyayı seçtikten sonra Open’a tıklıyorum.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, eğer workbook’unuzu twb formatında kaydediyorsanız dosyanızın konumunu sabit tutmak olmalı. Tableau’da workbook kaydetmenin detaylarına başka bir yazımda değineceğim.

Sunucuda Bulunan Veri Tabanı

İş hayatında çok sık kullanılan yöntemlerden bir diğeri ise Microsoft SQL Server gibi bir sunucudaki veri tabanı üzerinde tutulan bir tabloya bağlanmaktır. Buradaki More seçeneğine tıkladığınızda Tableau’nun ne kadar çeşitte veri kaynağına connector üzerinden bağlanabildiğini görebilirsiniz. Bu liste sürekli olarak güncellenmektedir.

Bu listede bulunmayan başka sunucuya bağlanmak isterseniz aşağıdaki gibi Web Data Connector, JDBC, ODBC seçenekleri mevcut.

Örneğin, Microsoft SQL Server’a tıkladığımda ilgili bilgileri girdikten sonra Database ve tablo seçerek ilerleyebilirsiniz (görselde yazılar gizlenmiştir).

 

Kayıtlı Veri Kaynakları

Son olarak; önceki yazımda kullandığım, Tableau Desktop’ı kuran herkeste bulunan Saved Data Sources başlığı altında Tableau’nun bizler için oluşturduğu örnek veri kaynaklarına bağlanma yönteminden bahsedelim. Burada ise tek yapmanız gereken seçtiğiniz bir veri kaynağına tıklamak. Ayrıca kendi veri kaynaklarınızı da kaydedebilir ve burada listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Tableau Desktop üzerinde veri kaynaklarına bağlanmanın dört farklı yöntemini birlikte inceledik, umarım faydalı olmuştur.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir