Eğitimden Sektöre: IT Sektörü Yolculuğu

Eğitimden Sektöre: IT Sektörü Yolculuğu

Merhaba, SistersLab Blog’da ilk yazım ile sizlerleyim. Liseden üniversiteye geçişin başladığı ve üniversite birinci sınıf öğrencilerinin de ilk yılı tamamlayıp bölümü – alanı tanımaya başlayıp yolumu nasıl çizerim diye düşündüğü zamanlarda öğrenciler için eğitimden sektöre geçiş ile ilgili düşüncelerimi derledim. Bir dahaki yazımda yazılım dünyasında farklı pozisyonlar ile ilgili bilgileri derleyeceğim.

Genellikle eğitim esnasında öğrenci beklentisi sürekli yazılım geliştirme, kod yazımı öğrenme, yazılım projesinin nasıl geliştirileceğini öğrenme şeklinde olmakta. Bunun yanı sıra lisans eğitimi içerisinde, matematik, fizik, lineer cebir, proje yönetimi, sistem tasarımı ve analizi gibi doğrudan yazılım ile ilgili zannedilmeyen dersler de mevcut. Sadece yazılım ile ilgili derslere odaklanmak bu derslere sırt dönmek hata olacaktır. Lisans eğitimi almış kişilerin işlerini yapabilmeleri yanında işlerini geleceğe taşıyabilmeleri de beklenmektedir. Bu dersler bu noktada oldukça önemlidir. Ayrıca sektörde çalışılabilecek pozisyonlarda bu derslerden gelecek bilgiler iş yapış şeklimizi etkileyecektir. Matematik temelli dersler algoritma üretme kısmında çokça işimize yarayacaktır. Doğru algoritma kurgusunun yapılması kod yazımında önemli bir noktadır. Kodu yazmaya başlamak ve yazılım geliştirme süreçlerinde bu derslerin etkisi büyüktür.

Staj Nedir?

Staj, eğitim hayatında teorik ve pratiğin kesiştiği önemli bir kilit taşıdır. Teorik alınan eğitimin sahada nasıl kullanılacağını deneyimlemek için staj yapmak şarttır. Eğitim hayatı sonrasında çalışılmak istenen hedefe uygun bir staj bize hem iş hayatının provasını sağlar hem de işe başlamadan önce yanlış bir alanda olduğumuzu düşünürsek yeni bir yol çizme şansı sunar. Sahte staj sadece size kaybettirir. Şirketler staja önem vermekte ve stajyerlerini işe almaktadırlar. Ayrıca ücretli staj imkanı sağlayan şirketlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Sektörde Kimler Var?

Bir komedi filmi repliğini hatırlarsak “içerisi şampiyonlar ligi gibi J”. Bilgisayar mühendisleri, yazılım mühendisleri, istatistikçiler, matematik mühendisleri, matematik bölüm mezunları, programlama mezunları, elektronikçiler, makineciler, eğitimi bu yönde olan, olmayan bu sektörde çalışmak isteyen ve kendisine bu konuda yatırım yapan insanlarla birlikte çalışma fırsatınız olacak. Bu konuda bu kadar kişinin arasında yer bulmam kolay olur mu, zorlanır mıyım diye düşünebilirsiniz. Sektörde kişi sayısı kadar alan fazlalığı da mevcut. Sonuçta herkes yazılım geliştirici pozisyonunda çalışmıyor, yazılım geliştirme süreci günümüzde başlı başına bir işkolu olmuş durumda. Yazılacak olan uygulamanın analizi, yazılımın hazırlanması, test edilmesi, yayına alınması, bakımının geliştirilmesi, tüm bu süreçlerin planlanması ve yönetmesi aslında hepsi farklı kola ayrılmış iş. Yazılım geliştirme kendi içinde, altyapı, dil, yöntem gibi farklılıklar ile birçok kola ayrılmaktadır. Bu nedenle sektörde kalabalığı risk olarak değil de fırsat olarak değerlendirmek ve kendimize yatırım yapma konusunda bir motivasyon olarak görmemizde fayda var.

Kod Yazmadan Olmaz Mı?

Ben kod yazmaya alışamadım, kod yazamıyorum ama bölümümü mesleğimi seviyorum ne yapmalıyım, nasıl yapmalıyım gibi sorularınız varsa hiç endişe etmeye gerek yok. Kodu yazmak haricinde kodu test etmek, iş analizi yapmak gibi alanlara yönelebilirsiniz. Yazılımcı ile aynı dili konuşabilmek, yazılım ruhunu sevmek de başlı başına bir servettir ve bunu işe çevirebilirsiniz. Yazılımcının hazırladığı uygulamayı bir kullanıcı olarak test ederek, kullanıcı deneyimi tasarımına yönelebilirsiniz veya test geliştiricisi olabilirsiniz.

Bir dahaki yazımda sektörde alınabilecek rollerin çeşitliliği ve rollerin detaylarından bahsedeceğim, bir dahaki yazıda buluşmak üzere!

yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir