Kotlin’e Giriş 2: Koşul Yapıları ve Döngüler

Kotlin’e Giriş 2: Koşul Yapıları ve Döngüler

Herkese merhabalar. Bu yazımızda Kotlin’deki koşul yapılarına ve döngülere değineceğiz. Programlama dillerinde şartlı ifadeleri belirtmek için koşul yapılarını kullanırız.

İlk olarak if koşul yapısından bahsedeceğiz. Eğer anlamına gelen if deyimi belirtilen bir koşulun gerçekleşmesi halinde istenilen değerlerin döndürülmesini sağlar. Bunu basit bir örnekle açıklayalım.

Yukarıdaki kod bloğunda koşul sağlandığı için if bloğu içindeki işlem çalıştı. If bloğunun içindeki koşul sağlanmadığı taktirde ise şöyle bir yapı kurabiliriz:

Bu kod parçasında ise if bloğu içindeki şart sağlanmadığı için else bloğu çalışır. Yukarıda görüldüğü gibi tanımladığımız koşula uymayan ifadeler için else anahtar sözcüğünü kullanarak bir yapı oluşturabiliriz. Bu yapıyı ve (&&) ya da veya (||) kalıplarıyla kullanarak daha komplike örnekler de oluşturabiliriz fakat biz basitçe üzerinden geçeceğiz.

Bir diğer koşul ifademiz ise when. When Java’daki switch-case yapısına benzer. Kotlin’de switch-case mantığı olmadığı için biz bunun yerine when kullanırız. Bir değişkene atanabilecek farklı değerler üzerinden farklı işlemler yapmamıza olanak sağlar. Değişken kontrolü yaparken aralıklı değerler de kullanabiliriz bu sebeple when yapısına değinmeden önce range kavramına göz atacağız. Bir değişkenin belirli bir aralıkta olup olmadığını anlamak istediğimizde bu yapıyı kullanırız. Örnek verecek olursak 1 ile 100 arasındaki sayıları almak istediğimizde bütün sayıları almak yerine aralık belirterek range kavramı yardımıyla bunu kolayca yapabiliriz. Şimdi basit bir örnekle bu iki kavramı birleştirelim.

Kontrol etmek istediğimiz değeri when parantezi içine yazdık. Aralık kontrolü için ise ‘in’ anahtar kelimesini kullandık. Eğer değer, kontrol ettiğimiz değer aralığındaysa ‘->’ karşısındaki kod parçası çalışacaktır. 91 sayısı 75 ve 100 aralığında olduğundan kodumuzun çıktısı  “high” olur.

Döngüler

Döngüler tekrarlı işlemler yapılmak istenildiğinde kullanılır. Kotlin’de for ve while döngüleriyle sıklıkla karşılaşırız. İlk olarak for döngüsüne bakalım. For döngüsü belirli aralık içinde tekrar eden işlemler ve listeleme işlemleri için kullanılır. For döngüsü için şöyle basit bir örnek verebiliriz:

Bu kod parçasında döngü içinde bir x değeri belirttik ve bu değerin 1 ile 5 arasında olmasını istediğimizi söyledik. Kodumuzun çıktısı 1’den 5’e kadar olan sayılardan oluşacaktır.

While döngüsü tekrarlı işlemleri tek seferde yapmamıza olanak tanır. Kod bloğunda önce while koşuluna bakılır. While koşulu sağlandığı sürece kod bloğunun içindeki kod çalışır. Yani koşul true döndüğü sürece döngüye girer. Bir örnekle açıklayacak olursak:

Bir i değeri tanımladık ve ilk değerini sıfır olarak atadık. While döngüsü içinde, i değeri aralıkta olduğu müddetçe döngü hep true dönecektir ve while bloğunun içindeki kod çalışacaktır. While koşulu sağlanmadığında ise döngüden çıkılacak ve döngünün altındaki kod parçası çalışacaktır. Kodumuzun çıktısı 0 ile 10 arasındaki sayıların toplamıdır.

Do while döngüsüne gelecek olursak, verilen ifadenin doğru olup olmamasına bakılmaksızın döngü bir sefer çalışır ve sonra koşul kontrol edilir. While ve do while döngüleri arasındaki bariz fark budur. Örnekle açıklayacak olursak:

While döngüsü içinde yazdığımız kodun aynısını do while döngüsüyle yazdık. Kodumuzun çıktısı while döngüsüyle yazılan halinin sonucuyla aynıdır.

Kotlin’de kullanılan koşul yapılarından ve döngülerden temel örneklerle bahsetmiş olduk. Bir sonraki yazıda Kotlin serimize devam ederek List ve Array mantığına değineceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

yazı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir