Esra Merttürk | Software Developer

Esra Merttürk | Software Developer

Görünürlük Çalışmalarımızda Software Developer Esra Merttürk bizlerle!

Esra’yı LinkedIn üzerinden takip edebilirsiniz.


Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Ben Esra Merttürk. İstanbul Okan Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunuyum. Şu an Dublin’de yaşıyor ve bir IT firmasının Sosyal Medya Operasyon bölümünde çalışıyorum.

Çalışma alanınızdan bahsedebilir misiniz? Bu alanı neden seçtiniz?

Bilişim sektöründe çalışıyorum. Yazılım ile meslek lisesinde tanıştım ve sonrasında lisans eğitiminde devam ettim. Üniversite dönemimde veri tabanı ve mobil geliştirme üzerinde çalışmalarım oldu. Mezuniyetimle beraber ilk iş olarak Web Developer olarak çalışmaya başladım. Bu sektörde olma nedenim ise hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi ve sürekli bir öğreniş sürecinin içinde olmamız.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere önerileriniz nelerdir? Nereden, nasıl başlamalılar?

Bence ilk olarak merak ve istek çok önemli. Bunların peşinde ilgi alanının ne olduğunu bulmak gerek. Çünkü bilişim sektörü derya deniz 🙂 Karar aşamasından sonra temelden başlamak üzere derslere başlanabilir. Gerek çevrimiçi kurslar gerek özel kurslar, ücretli/ücretsiz birçok kaynak şu an mevcut. Eğitimlerin sonunda olaylara ve sorunlara bakış açıları da değişecektir ve bu durumun çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu alanda çalışırken yaşadığınız olumlu/olumsuz deneyimler nelerdir? Üstesinden nasıl geldiniz?

Olumsuz başlayıp olumlu devam eden bir örnekten bahsedeyim. İlk başladığımda aslında çok az şey bildiğimi düşünüyordum ve karşılaştığım problemlere karşı çözüm üretirken endişe içinde oluyordum. Fakat zamanla daha fazla öğrendikçe, daha çok sordukça ve araştırdıkça kendime güvenim arttı ve çözümler üretmeye başladım. Sonrasında bu işe yeni başlayanlara benim tarafımdan bir aktarım olmaya başladı. Öğrendiklerinizi aktardıkça faydalı bir döngünün parçası haline geliyorsunuz.

Mesleğinizi icra ederken karşılaştığınız tepkileri/durumları toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl aktarabilirsiniz?

Profesyonel çalışma hayatına ilk başladığımda 15 seneyi devirmiş bir firmanın ilk kadın yazılımcısı olarak işe başlamıştım. Bu beni bir yandan mutlu etse de bir yandan tuhaf hissettirmişti. Tüm ekiple kaynaşma sürecim normalden daha uzun bir zamana yayılmıştı.

Ayrıca sürekli kadınların bilişim sektöründe olmasını destekleyen projelerde yer almaya çalıştım. Aslında sayımız o kadar fazla ve gün geçtikçe artıyor ki.. Bunların bir parçası olmak ve paylaşmak, beni çok mutlu ediyor.

Sizin mesleğinizde çalışmak isteyen bir kız çocuğuna ne söylemek istersiniz?

Eğer bu alanda olmayı tercih ettiysen, öncelikle hoş geldin! Aslında çok kalabalığız ve her zaman kendini daha rahat ifade edeceğin, birçok etkinlikte yer alacağın ve çokça şeyler öğreneceğin bir dünya burası! Ve öyle bir yenilik dolu bir serüven ki başladığın yer ile geldiğin nokta arasında değişen çok şey olacak! Bu değişimden korkma ve her zaman kendini en iyi şekilde geliştirmeye çalış. 🙂

yazı

Merhaba ben Asena! Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Programı son sınıf öğrencisiyim. Şu anda Çapa Fen Lisesi’nde staj yapıyorum. SistersLab’de Görünürlük Çalışmaları ekibinde yer alıyorum. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü üyesiyim. Kulüp olarak insan hakları alanında hak temelli gönüllülük çalışmaları yürütüyoruz. Yapmaktan hoşlandığım diğer aktiviteler arasında biyografik film izlemek ve kitap okumak var. :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir