Gömülü Makine Öğrenimi (TinyML)

Gömülü Makine Öğrenimi (TinyML)

Merhaba, bu blog yazımda yapay zekanın gelişmekte olan alanı gömülü makine öğreniminin (TinyML) ne olduğuna değineceğim.

Makine öğrenimi (ML) insanların öğrenme şekillerini taklit etmek için verilere göre öğrenen ya da performansı iyileştiren sistemler oluşturmaya odaklanan bir yapay zeka (AI) ve bilgisayar bilim dalıdır. Makine öğrenimi için birçok uygulama alanları bulunmaktadır ve bunlara sürekli olarak yeni uygulama alanları eklenmektedir.

Makine öğrenimiyle mikrodenetleyiciler gibi küçük, düşük güçlü donanımlarda çalışmak artık mümkün.

Photo by Brian Kostiuk on Unsplash

Makine öğrenimi ve gömülü sistemlerin kesiştiği alan gömülü makine öğrenimi (TinyML)’dir.  Derin öğrenme ağlarıyla gömülü sistemlerin performans ve kısıtlı güç alanına sığacak şekilde geliştirilen makine öğrenimi türüdür.  Mikrodenetleyiciler için TensorFlow Lite gibi makine öğrenimi çerçevelerinin tanıtımıyla birleştiğinde, yapay zeka destekli cihazların artması sağlanmış olacaktır.

TensorFlow makine öğrenimi için açık kaynaklı bir kütüphanedir. Google tarafından modelleri eğitmek ve çalıştırmak için geliştirilmiştir. TensorFlow Lite, TensorFlow ile önceden eğitilmiş modeli mobil, gömülü ve IoT cihazlarına göre hız veya depolamaya göre optimize ederek özel bir biçime dönüştüren açık kaynaklı bir derin öğrenme çerçevesidir.

 


TensorFlow Lite for microcontrollers, mikrodenetleyiciler için makine öğrenimi modellerini çalıştırmak üzere tasarlanmıştır. C++ programlama dilinin cpp-11 standardı uyumlu yazılmıştır. Bu kütüphaneyi kullanarak kendi yapay zeka projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Kaynakça

https://sites.google.com/g.harvard.edu/tinyml/home
https://www.ibm.com/tr-tr/cloud/learn/machine-learning
https://codelabs.developers.google.com/codelabs/sparkfun-tensorflow/#0

yazı

Merhaba! Ben Zeynep Dicle. Elektrik Elektronik mühendisliği mezunu, gömülü yazılım sevdalısı bir geliştiriciyim. Gömülü yazılım alanında blog yazıları paylaşıyorum. ^_^

1 thoughts on “Gömülü Makine Öğrenimi (TinyML)”

  1. hüseyin koç dedi ki:

    “C++ 11 programlama dilinde yazılmıştır” cümlesi yeni başlayacak arkadaşlar için kafa karıştırıcı olabilir. “C++ programlama dilinin cpp-11 standardı uyumlu yazılmıştır.” olarak düzenlesek daha doğru olabilir. Naçizane önerimdir.

    Elinize sağlık, teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir