Neslihan Şirin Saygılı | Yazılım Yöneticisi

Neslihan Şirin Saygılı | Yazılım Yöneticisi

Görünürlük Çalışmalarımızda Yazılım Yöneticisi Neslihan Şirin Saygılı bizlerle!

Şirin’i; Twitter, Instagram, LinkedIn, YouTube üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Şirin’in blog sayfasını incelemenizi de tavsiye ederiz.


Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba ben Neslihan Şirin Saygılı. 10 yıldan uzun süredir yazılım sektöründe çalışıyorum. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği lisans ve Galatasaray Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans mezunuyum.

Bir girişim şirketinin kurucu ortaklarından biriyim ve aynı şirkette yazılım yöneticiliği yapıyorum. Şu an İstanbul’da yaşıyorum.

Çalışma alanınızdan bahsedebilir misiniz? Bu alanı neden seçtiniz?

Çalışma alanlarım yazılım ve aynı zamanda girişimcilik. Bilgisayar Mühendisliği bölümünü hevesle tercih ettim ve üniversiteden önce hiç deneyimim olmadığı halde kod yazmayı çok sevdim. Prisync şirketinin kuruluşundan itibaren yazılım bölümünde devopstan backend geliştiriciliğine kadar sistemin tüm teknik kısımlarında yer aldım. Bu süreçlerde ​​Java, Python, PHP, HTTP stack, LEMP, scikit-learn, NLTK, Git, Github, Ubuntu gibi dil ve araçları gündelik olarak kullandım. Ekibin genişlemesiyle birlikte son dört yıldır yazılım ekiplerinin yöneticiliğini yürütüyorum.

Çocukken bilim insanı olmak ve buluşlar yapmak istiyordum. Zamanla bu hayal değişti, çünkü çocukluk hayalimde bir ayrıntı yoktu. Şimdi hayallerimin peşinden giden bir kadın var. Şu an çalıştığım alan beni mutlu ediyor, bu da yetişkinlik hayalim diyebiliriz.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere önerileriniz nedir? Nereden ve nasıl başlamalılar?

Yazılım geliştirici olarak yazılım pratiğinin çok olması gerekiyor. Bunun için gerçekten bir süre yoğun şekilde kodlama çalışmalısınız. Basitten başlayarak ilerlemelisiniz, basit bir mobil uygulama, basit bir web uygulaması, basit bir donanım projesi olabilir. Önemli olan başlamak, bir proje yaparken ne gibi yetenekler geliştirebileceğinizi öğrenmek, sorun yaşamak ve bu sorunun çözümünü bulmaya çalışmak. Nasıl başlamalıyım diyenlere, hep duyduğunuz bir framework ile basit bir web uygulaması yapın diyorum, çünkü hem dokümanı ve örneği çok hem de bir web uygulamasının başlangıç için uygun bir adım olduğunu düşünüyorum.

Bu alanda çalışırken yaşadığınız olumlu/olumsuz deneyimler neler? Nasıl üstesinden geldiniz?

Ben üniversiteye başladığımda kodlama bilmiyordum, ilk dönemlerimde çok zorlandım ama uzun saatler oturup kodlama çalıştım, çok uzun zaman problemleri çözemedim ama pes etmedim, bu sebeple üniversitenin son dönemlerinde kodlamayı hem seviyordum hem de yapabiliyordum.

Bir diğer zorluğu ise yazılımda deneyim kazanıp yöneticiliğe geçtiğim zaman yaşadım, çünkü yöneticiliğe dair teorik bilgim bile yoktu. ”Best practice” denilen hap yöntemleri bilmiyordum, bu konuda hızlıca destek alabilmek için özellikle teknik alandan yöneticiliğe geçmiş insanların sunumlarını dinledim, kitaplarını okudum. O insanların da benimle aynı yollardan geçmiş olduğunu görünce kendimi yalnız hissetmedim ve iyi bir yönetici olmak için isteğim ve çabam arttı.

Mesleğinizi icra ederken karşılaştığınız tepkileri/durumları toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl aktarabilirsiniz?

Görece daha az ayrımcılık yaşadığım ortamlarda çalıştım. Tabii bu sizinle ilgili olmasa bile toplumsal ön yargılarla karşılaşmayacağınız anlamına gelmiyor.

Sizin mesleğinizde çalışmak isteyen bir kız çocuğuna ne söylemek istersiniz?

Yazılımın ve yöneticiliğin diğer alanlardan çok farkı yok, bu yüzden acaba ben yapabilir miyim diye düşünmektense bu alanı sever miyim diye düşünülmesini öneririm. Yazılım kendini güncelleyen ve sürekli olarak takip edilmesi gereken bir alan, ama aynı zamanda emeğinizin çıktısını çabucak görebileceğiniz bir alan. Bu yüzden hem zor hem de oldukça eğlencelidir.

yazı

Merhaba ben Asena! Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Programı son sınıf öğrencisiyim. Şu anda Çapa Fen Lisesi’nde staj yapıyorum. SistersLab’de Görünürlük Çalışmaları ekibinde yer alıyorum. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü üyesiyim. Kulüp olarak insan hakları alanında hak temelli gönüllülük çalışmaları yürütüyoruz. Yapmaktan hoşlandığım diğer aktiviteler arasında biyografik film izlemek ve kitap okumak var. :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir