Gizem Cifgüvercin | Yazılım Mühendisi

Gizem Cifgüvercin | Yazılım Mühendisi

Bu hafta görünürlük çalışmalarımızda Yazılım Mühendisi Gizem Cifgüvercin bizlerle!

Gizem’i Twitter, LinkedIn ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca Gizem’in blog sayfasını da incelemenizi tavsiye ederiz!

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ben Gizem Merve Cifgüvercin. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2017 mezunuyum. Şu anda Hepsiburada’da Yazılım Mühendisi olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi ve deneyimlerimi aktif olarak topluluk ile paylaşmayı seviyorum.

Çalışma alanınız nedir? Bu alanı neden seçtiniz?

Yaklaşık üç senedir aktif olarak Full Stack Developer olarak çalıştım, şu anda ise ağırlıklı olarak Backend development ile uğraşıyorum. Sistem mimarileri üzerine yöneldim ve bu alanda çalışmalara katılıyorum. Öğrenciyken üniversitede birlikte projeler geliştirdiğim hocam sayesinde Microsoft’un öğrenciler için açtığı programdan haberdar oldum ardından stajyer ve öğrenci partneri olarak Microsoft bünyesinde çalışmalara katıldım. Burada edindiğim tecrübeler ile birlikte mobil ve web projeleri geliştirmeye devam ettim ve şu anki ilgi alanım olan konunun beni daha çok tatmin ettiğini gördüm.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişilere önerileriniz nedir? Nereden, nasıl başlamalılar?

Öncelikle aktif olarak toplulukları takip etmelerini öneririm, sektörde çok değerli insanlar bilgilerini meetup’lar aracılığıyla aktarıyorlar. Bu konuda şanslı bir sektörde olduğumuzu düşünüyorum, yazılımcılar bilgi paylaşımı konusunda oldukça vericiler. Burada tecrübe edinilmiş durumları dinleyip bir yol oluşturabilirler. Örnek olarak benim de makaleler yayınladığım ve severek takip ettiğim Devnot’u söyleyebilirim.

Önemli olan diğer konu ise yapacakları mesleğin temel mantığını özümsemeleri diye düşünüyorum. Teknoloji, yazılım dilleri ve araçlar günün sonunda gerçek dünyada problemlerimizi çözmemize yarayan yaşayan organizmalardır; yani sürekli gelişip şekil değiştirirler. Bu yüzden kilit nokta bir şeyi yaparken gerçekten “neden” yaptığını bilmek. Bu altyapıyı oluşturduktan sonra ve tecrübe edindikçe çalışmak istedikleri alanı zamanla kendi deneyimleriyle bulacaklarına inanıyorum.

Bu alanda çalışırken yaşadığınız olumlu/olumsuz deneyimler neler? Nasıl üstesinden geldiniz?

Yazılım ciddi emek isteyen bir dünya. Yeni çıkan teknolojileri takip etmeniz, sizin projenize uygun ve faydalı olacağını düşündüğünüz kısımları belirleyip entegre etmeniz gerekiyor. Bu da ancak severek ve ilgiyle yapıyorsanız mümkün oluyor. Ben yazılım sürecinden oldukça keyif aldığım için bunlar bana zor gelmiyor o yüzden bir zorluk yaşamadım. İlginiz varsa öğrenme süreci çok daha keyifli bir hal alıyor.

Mesleğinizi icra ederken karşılaştığınız tepkileri/durumları toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl aktarabilirsiniz?

Cinsiyetçilik yapan bir kurumda veya yönetici ile karşılaşmadım fakat sektörde kendimizi kanıtlama ihtiyacımızın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu noktada yaptığınız çalışmaları iyi aktarmanız ve github/medium gibi platformlarda neler yaptığınızı paylaşmanız yararlı olacaktır.

Sizin mesleğinizde çalışmak isteyen bir kız çocuğuna ne söylemek istersiniz?

Kesinlikle hiçbir konuda pes etmemeliler, çaba sarf ederek istedikleri yerlere gelebileceklerine eminim. Yapamazsın diyenlere kulak asmadan hedeflerine bağlı kalsınlar ve istediklerini elde ettiklerinde aynı özveriyle tecrübelerini onlardan sonra gelenlere aktarsınlar.

yazı

Ben Elif. Boğaziçi Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü hazırlık öğrencisiyim. SistersLab'de İçerik Sorumlusu olarak yer alıyorum.
Farklı alanlarda okumalar yaparak ilgi alanlarımı keşfetmeye çalışıyorum. Bu sıralar keman öğrenmeye çalışıyorum. Etnik müzikler dinlemek ve gezmek en sevdiğim şeylerden birkaçı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir